0

Wenatchee Valley College announces graduates

WENATCHEE- Wenatchee Valley College has announced its spring commencement award winners and graduates.

Presidential Medal - Emery Hall Jr., Omak. He earned an associate of technical science degree in general business and is the first in his family to receive a college degree.

Most Supportive Partner - Tony Walker, Omak. He was nominated by his wife, Karla Walker, who earned a practical nursing certificate.

Associate of arts and sciences degree

Brewster - Crystal Arellano, Erica Garcia, Megan Gering, Adriana Gomez.

Bridgeport - Jose Garcia, Irma Gomez, Nadia Gonzalez.

Coulee Dam - Perry Ferguson.

Grand Coulee - Taima Carden.

Malott - Sarah Carey, Marcos Fonseca, Kathrine Hagen.

Mansfield - Dolly Buckingham.

Nespelem - Brian Stanger.

Okanogan - Adam Amundson, Jamie Berch, Marissa Carter, Elizabeth Davis, Tina Gadeberg, Leashia Hoehn, Eliot Johnson, Kaitlan Klepec.

Omak - Itzel Arciniega, Sunshine Arkell, Brandon Black, Cody Brewer, Garren Brown, Ramon Duran, Brianna Ellis, Claudia Galvan, Mahleah Grant, Jodie Hernandez, Alex Hill, Rowan Jordan, Tiffany Lange, Brett Liebrecht, Brent Mackie, Joanna Martin, Leeanne Montoya, Taylor Nicholson, John Parish, Delainya Piper, Amber Williams.

Oroville - Nikole Funston, Corinna Hilderbrand, Mary Marchand.

Pateros - Ariadne Cruz, Gerardo Silva.

Tonasket - Rhian Bailey-Scarberry, Diana Bruner, Sabrina Castaneda, Daniel Christensen, Gabriela Garcia, Jordan Kennedy, Briety Koler, Michaela Newton, Shea Smith.

Twisp - Krysten Port.

Associate in science transfer degree

Pateros - Phillip Smith.

Associate of general studies

Omak - Gina Anderson, Karen Marchand.

Associate in nursing

Bridgeport - Alejandro Llamas.

Conconully - Amanda Phillips.

Okanogan - Mistie Painter.

Omak - Dianna Cline, Rowan Jordan, Jeff Pfeifer, Zachariah Riggle, Kira Super, Karla Walker.

Oroville - Kathryn Scott.

Riverside - Candis Huston.

Tonasket - Page Davisson.

Twisp - Bryce Kipp.

Winthrop - Heidi Desimone.

Associate of applied science transfer degree

Early childhood education

Omak - Rebecka Ellis.

Associate of technical science

Accounting

Omak - Amanda Chavez.

Riverside - Sherry Stevens.

Tonasket - Tammy Cohen.

Business

Okanogan - Amber Hedington.

Omak - Shawn Clark, Mitchell Corpuz.

Twisp - Paula Evans-Duncan.

Chemical dependency studies

Omak - Bryan Jones.

Criminal justice

Omak - Simon Chapa Jr., Lucretia Davis, Martin Gallindo, Cheryl Levi, Cory Rice, Freda Riehart, Sabrina Scholla, Nicole West.

Medical laboratory technology

Omak - Shawna Poletti.

Natural resources

Brewster - Ricardo Angel.

Accounting technician certificate

Brewster - Scott Looper.

Omak - Gina Anderson.

Administrative assistant certificate

Bridgeport - Hailey Henderson.

Corrections certificate

Omak - Simon Chapa Jr., Lucretia Davis, Cheryl Levi, Karen Marchand, Freda Riehart, Sabrina Scholla, Nicole West.

Oroville - Abraham Bennett.

Tonasket - Enrique Ortega.

Early childhood education certificate

Okanogan - Jamie Berch.

Natural resources technician certificate

Omak - William Boyd, Andrew Pierre.

Practical nursing certificate

Bridgeport - Alejandro Llamas.

Carlton - David Gross.

Conconully - Amanda Phillips.

Okanogan - Mistie Painte.

Omak - Dianna Cline, Rowan Jordan, Jeff Pfeifer, Zachariah Riggle, Kira Super, Karla Walker.

Riverside - Candis Huston.

Tonasket - Page Davisson.

Twisp - Amanda Davis, Bryce Kipp.

Winthrop - Heidi Desimone.

Tribal gaming management certificate

Malott - Kathrine Hagen.

Omak - Shawn Clark.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment