0

Okanogan wins Powerhouse tournament

The Okanogan Bulldog wrestling team poses with its trophy Saturday after winning the Lake Roosevelt Powerhouse tournament in Coulee Dam.

Lee Morrison submitted


The Okanogan Bulldog wrestling team poses with its trophy Saturday after winning the Lake Roosevelt Powerhouse tournament in Coulee Dam.

Buy photos

— The Okanogan High School wrestling team won the Lake Roosevelt Powerhouse wrestling tournament Dec. 28.

Bulldog champions included Anthony Peyton (106), Tony Klepec (126) and Jalen Moses (138).

Other regional champions included Raf Varelas (145) of Brewster and Jessie Louie (145B) and Kodie Horn (152) of Lake Roosevelt.

Round-robin champs included Joe Mintzer (195) of Okanogan and Octavio Alejandre (285) of Lake Roosevelt.

Alexia Hanway of Lake Roosevelt was the top girl at 112 pounds.

Oroville will put on its annual NOHI tournament at 10 .m. Saturday with teams from Okanogan, Brewster, Wilbur-Creston-Keller, Republic-Curlew, Kettle Falls and junior varsities from Tonasket and Colville.

Team scores: 1, Okanogan 125. 2, Selkirk 106. 3, Lake Roosevelt 97.5. 4, Noxon/Arlee, Montana. 97. 5, Brewster 89. 6, Warden White 75. 7, Republic/Curlew 69. 8, Newport 64. 9, Rainier 53. 10, Oroville 51. 11, Wilbur-Creston/Keller 50. 12, Almira/Coulee-Hartline 15.

Boys

106 – 1-2, Anthony Payton, Okan., p. David Gonsalez, War., 3:18. 3-4, Ryan Issakides, Selk., d. Curtis Lenz, Rain., 7-6.

113 – 1-2, Johnny Martinez, War., d. Elvis Montiel, Brew., 11-8. 3-4, Carlos Guerra, War., m.d. T.J. Knoll, Nox., 10-1.

120 – 1-2, Justin Chantry, Selk., p. Joe Peterson, WCK, 3:18. 3-4, Jordan Smith, Oro., p. Austin Hopper, Rain., 1:42.

126 – 1-2, Tony Klepec, Okan., d. James Monaghan, L.R., 8-6. 3-4, Hunter Carman, Selk., p. Riley Prescott, Okan., 2:59.

132 – 1-2, Tyler Wentworth, Rain., p. Oscar Pakootas, L.R., 5:23. 3-4, Ernesto Mendez, War., p. Myron Super, Okan., 2:45.

138 – 1-2, Jalen Moses, Okan., d. Daniel Dunlop, Nox., 15-13. 3-4, Omar Castro, Brew., p. Gabe Moses, L.R., 3:26.

145 – 1-2, Raf Varelas, Brew., d. Austin Krogh, Newp., 16-10. 3-4, Walker Baumbach, Rep., m.d. Tyler Wiermersckirch, ACH, 12-2.

145B – 1-2, Jessie Louie, L.R., t.f. Alex Smith, Newp., 18-2. 3-4, Quintin Sebree, Rep., m.d. Billy Edwards, Selk., 14-6.

152 – 1-2, Kodie Horn, L.R., p. Luke Crowe, Nox., 0:37. 3-4, Jared Taft, Selk., p. Austin Eastridge, Okan., 0:29.

160 – 1-2, Nolan Finley, Newp., m.d. Corbin Ranck, Okan., 20-6. 3-4, Chance Wheaton, Rep., p. Wyatt Stoddard, Rep., 5:24.

170 – 1-2, Alex Bertolt, Nox., d. Blake Phillips, Rep., 5-4. 3-4, Austin Warren, Okan., d. Eddie Ocampo, Oro., 18-15.

182 – 1-2, Nick Anderson, WCK, d. Taylor Robinson, Orov., 7-3. 3-4, Chris Varelas, Brew., d. Zach Hill, WCK, 11-5.

195 – 1, Joe Mintzer, Okan., 3-0. 2, Miles Finley, Newp., 2-1. 3, Jacob Vogle, ACH, 1-2. 4, Roger Carranza, Oro., 0-3.

220 – 1-2, John Onofrey, Nox., p. Joey Dickinson, Selk., 2:24. 3-4, Adrian Urias, Brew., p. Nicholas Guerrara, War., 2:23.

285 – 1, Octavio Alejandre, L.R., 2-0. 2, Dreton Acord, Okan., 1-1. 3, Kolten Fanning, Rep., 0-2.

Girls

112 – 1, Alexia Hanway, L.R. 2, Andea Olson, ACH. 3, Anna Orozco, Brew.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment