0

1B/2B District 5-6 cross country meet results reported

Boys competing in the 1B/2B District 5-6 cross country meet start the 3-mile race Saturday through Walla Walla Point Park in Wenatchee.

Photo by Roger Harnack


Boys competing in the 1B/2B District 5-6 cross country meet start the 3-mile race Saturday through Walla Walla Point Park in Wenatchee.

Buy photos

— Here are the official stats for the 1B/2B District 5-6 cross country championships Saturday at Walla Walla Point Park:

Looking for photos of the meet? We have them for sale online at http://omakchroni...>

Boys team scores

  1. Liberty Bell, 23
  2. Lake Roosevelt, 68
  3. Bickleton, 75
  4. Yakama Nation, 86
  5. Bridgeport, 124
  6. Oroville, 133

Boys individual results

  1. 10 Ben Klemmeck 16:56.04 Liberty Bell
  2. 11 Willy Duguay 16:56.6 Liberty Bell
  3. 12 Liam Daily 16:56.95 Liberty Bell
  4. 12 Timothy Celestine 17:09.83 Yakama Nation Tribal
  5. 10 Troy Roberts 17:16.42 Bickleton
  6. 10 Oren Cox 17:22.25 Bridgeport
  7. 10 Ryan Widhalm 17:26.22 Riverside Christian
  8. 10 Andrew Gannon 17:26.95 Bickleton
  9. 10 Tarell Manjarrez 17:30.45 White Swan
  10. 11 Josiah Klemmeck 17:31.74 Liberty Bell
  11. 12 Morgan Ott 17:47.55 Liberty Bell
  12. 11 Sam Thomas 18:10.26 Manson
  13. 12 Miguel Leyva 18:14.96 Manson
  14. 11 Ray Yazzie 18:18.51 Lake Roosevelt
  15. 11 Dominick Cotton 18:39.34 Lake Roosevelt
  16. 11 Joey Cardenas 18:48.64 Bickleton
  17. 12 Brandon Desautel 19:01.77 Lake Roosevelt
  18. 11 Coltin Williams 19:05.55 Lake Roosevelt
  19. 12 Justin Shilow 19:11.53 Yakama Nation Tribal
  20. 8 Isiah Strom 19:21.55 Yakama Nation Tribal
  21. 10 Santana Rocha 19:23 Yakama Nation Tribal
  22. 9 Carter Dornfeld 19:37.96 Liberty Bell
  23. 12 Diego Santana 19:41.8 Oroville
  24. 10 Robert George 19:59.23 Lake Roosevelt
  25. 12 Erik Ellis 20:02.28 Liberty Bell
  26. 9 Jerry Palmer 20:08.81 Lake Roosevelt
  27. 9 Kaleb Bradford 20:16.21 Riverside Christian
  28. 9 Coby Boyd 20:33.61 Riverside Christian
  29. 9 Joseph Cummings 20:33.98 Bickleton
  30. 11 Marc Martinez 20:48.55 Bridgeport
  31. 12 Daniel Campobasso 20:57.2 Lake Roosevelt
  32. 10 Javier Castiillo 21:06.07 Oroville
  33. 11 Nahum Garfias 21:16.98 Oroville
  34. 9 Kenny Allenton 21:31.28 Bickleton
  35. 11 Jovani Torres 21:44.95 Bridgeport
  36. 10 Emmanuel Castrejon 21:49.07 Oroville
  37. 10 Daniel Castrejon 22:36.74 Oroville
  38. 11 Danny Martinez 22:39.27 Bridgeport
  39. 11 Miguel Garza 22:50.95 Bridgeport
  40. 10 Louden Wahlawitsa 23:14.2 Yakama Nation Tribal
  41. 12 Jeremy Garcia 24:19.16 Yakama Nation Tribal
  42. 8 Cody Allenton 24:58.63 Bickleton
  43. 10 Jed Flippin 25:06.15 Riverside Christian

Girls team scores

  1. 1. Bridgeport, 15

Girls individual results

  1. 12 Sierra Speiker 17:56.04 Oroville
  2. 8 Ashley Palmer 21:30.85 Lake Roosevelt
  3. 12 Rhiannon Easter 22:19.03 Pateros
  4. 12 Alexia Hanway 22:47.49 Lake Roosevelt
  5. 11 Letty Trejo 22:48.38 Bridgeport
  6. 12 Kaonna Olney 22:55.49 Yakama Nation Tribal
  7. 12 Lilly Schlotzhauer 24:11.72 Liberty Bell
  8. 9 Phoebe Poynter 25:20.33 Oroville
  9. 11 Anabel Valdovinos 25:44.54 Bridgeport
  10. 10 Melissa Gray 26:08.84 Pateros
  11. 11 Elsie Valdovinos 26:18.75 Bridgeport
  12. 12 Clare Castrodale 26:25.23 Lake Roosevelt
  13. 11 Anai Palacios 27:46.92 Bridgeport
  14. 12 Annie Miller 28:44.77 Riverside Christian
  15. 10 Maddy Varrelman 29:33.16 Bridgeport
  16. 12 Charisse Heath 32:20.43 Yakama Nation Tribal

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment