0

Team travels through snow

Thunderstorm ends meet early

— Neither rain, sleet nor hail could keep Tonasket High School’s track team from reaching the Colville Invitational on Saturday.

But a thunderstorm finally caused the meet to be cut short.

“It was a typical spring track meet,” Tonasket coach Bob Thornton said. The team encountered snow going both ways over Sherman Pass to reach the 24-team meet.

It also experienced rain, hail, sunshine, cross winds and finally the thunderstorm.

“After two separate 30-minute lightning delays and with the rain coming down in sheets and high winds, the meet was canceled just before the boys 3,200 was to run,” Thornton said.

“Despite the weather, the team had 11 season bests and set 18 new personal records. I was impressed with their attitude and competitiveness in less than ideal conditions. This is a fun team to coach.”

Tonasket’s girls tied for eighth (29.5 points), led by Cassie Spear, second in the 200 (27.80) and second in the 400 (1:03.61); Alissa Young, fifth in the discus (93-1, PR); and Rose Walts, third in the triple jump (33-7.25).

The Tonasket girls 4x100 relay finished fifth (55.89) with Walts, Bonnie Siegfried, Jaden Vugteveen and Spear.

Oroville (29.5 points) also was eighth, led by Sierra Speiker, who was first in the 3,200 (11:23.00) and third in the mile (5:32.70); Brittany Jewett, fifth in the javelin (86-03); and Kaitlyn Grunst, tied for fourth in the high jump (4-6) and fifth in the long jump (14-6.25).

The Hornets 4x200 relay (2:05.00) was seventh with Grunst, Brittany Jewett, Sammie Walimaki and Phoebe Poynter.

The Pateros girls (27 points) were 10th, led by Lorie LeDoux, second in the javelin (100-00), and Ashton Steggall, third in the 100 (13.58).

Republic finished 14th (15.33 points), led by Shania Graham, who was fifth in the 800 (2:36.01) and sixth in the mile (5:44.30), and Sierra McQuay, second in the high jump (4-10).

Lake Roosevelt was 15th (13.5 points), led by Erin Moon, second in the shot put (32-3.50), and Chyenne Kelly-Marconi, tied for seventh in the long jump (14-4) and eighth in the triple jump (30-8.5).

Bridgeport’s boys finished fifth (41 points), led by Kip Craig, first in the 300 (41.90), second in the 110-hurdles (15.55), third in the 200 (24.11) and fifth in the 400 (52.82), and Eduardo Zarate, second in the long jump (19-8.5).

Oroville was ninth (23 points), led by led by Luke Kindred, second in the javelin (145-03), and Tanner Smith, third in the 100 (11.40).

Liberty Bell tied for 10th (22 points) led by Ben Klemmeck, who was second in the mile (4:37.90), and Jaymis Hanson, fourth in the high jump (5-8).

The Tiger boys were 14th (15 points), led by Smith Condon, fourth in the 200 (24.40); Ethan Bensing, second in the triple jump (41-10); and Dallas Tyus, seventh in the triple jump (38-3.25).

CASHMERE – The Okanogan girls track team finished first at a four-team meet here Thursday.

Northern Bulldogs with wins included Miriam Navarro in shot put (29-2), Emmy Engle in discus (94-6) and javelin (114-9), and Amber Duke and Satya Kent in the long jump (both with 14-1.75).

Finishing first in relays was the 4x200 (1:56.54) and 4x400 (4:39.89). Running on both teams were Alexis Jones, Keanna Egbert, Emmy Engle and Cayden Diefenbach.

The Bulldogs racked up a ton of points in the javelin, taking the top four places, and in the triple jump, with second through fifth places.

The 4x100 relay (59.86) was second with Samantha Butler, Grace Clark, Makensie Jones and Kent.

Brewster girls winning included Karina Rincon in the 800 (2:29.27), and Brette Boesel in the high jump (5-4).

For Okanogan boys, Mason Guerrette was first in the long jump (19-8), second in the 100 (12.04) and second in the high jump (6-0).

For Brewster boys, Hunter Bach was first in the javelin (148-02).

Finishing second were Oscar Roa in the 200 (25.40), Omar Castro in the 800 (2:14.29), Cameron Baily in the 1,600 (5:09.06) and the 4x400 relay second (4:00.34) with Baily, Edgar Guzman, Castro and Roa.

Girls team scores: 1, Okanogan 100. 2, Cashmere 77. 3, Cascade 47. 4, Brewster.

Boys team scores: 1, Cashmere 125. 2, Cascade 60. 3, Brewster 38. 4, Okanogan.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment