0

State rodeo circuit makes stop in Omak

Riders earn big points toward trips to nationals

— Both junior high and high school rodeo competitors competed in the third leg of the Washington High School/Junior High Rodeo circuit May 2-4 in the Omak Stampede Arena.

The circuit started in White Swan last month and moved to Goldendale a week before Omak.

The circuit moves to Clayton this weekend before the state finals Memorial Day weekend in Kennewick.

Points earned this spring are added to those earned in fall rodeos to decide who advances to national rodeos.

The national junior high rodeo is June 22-28 in Des Moines, Iowa.

The national high school rodeo is July 13-19 in Rock Springs, Wyoming.

Junior high results

Friday

Barrels - 1, Kaitln Meek. 2, Krista Marchand. 3, Cassie Kayser. 4, Julianna Nelson.

Breakaway roping, boys – 1, Miles Barry. 2, Chantz Popelier.

Breakaway roping, girls – 1, Cassie Kayser. 2, Kacie Jo Wiersma. 3, Makenly Davis.

Ribbon roping – 1, Curtis Kayser and Cassie Kayser. 2, Krista Marchand and Taylor Urbach. 3, Makenly Davis and Dreydon Devers.

Tiedown – 1, Caleb Berquist.

Girls goats – 1, Kaitln Meek. 2, Mackenzie Marker. 3, Cassie Kayser. 4, Kaycee Rogers.

Team roping – 1, Krista Marchand and Chantz Popelier. 2, Miles Barry and Lane Siebert. 3, Grady Adams and Justice Garner.

Poles – 1, Cassie Kayser. 2, Kaitln Meek (Friday). 3, Jordan Bailey. 4, Elizabeth Bolich.

Jackpot barrels – 1D, Julianna Nelson. 2D, Jordan Bailey. 3D, Tristan Parrish. 4D, Aubree Skone.

Jackpot poles – 1D, Jordan Bailey. 2D, Elizabeth Bolich. 3D, Kacie Jo Wiersma. 4D, Abbi Popelier.

Saturday

Chute dogging – 1, Chantz Popelier. 2, Dylan Beck. 3, Taylor Urbach.

Chute dogging – 1, Dreydon Devers. 2, Austin Herrera. 3, Chantz Popelier.

Jackpot barrels – 1D, Jordan Bailey. 2D, Julianna Nelson. 4D, Tristan Parrish.

Jackpot poles – 1, Jordan Bailey. 4D, Abbi Popelier.

Boys goats – 1, Chantz Popelier. 2, Lane Siebert. 3, Nick Monds.

Barrels – 1, Kaitln Meek. 2, Jordan Bailey. 3, Cassie Kayser (Friday). 4, Aubree Skone (Friday).

Poles – 1, Jordan Bailey. 2, Elizabeth Bolich. 3, Krista Marchand. 4, Aubree Skone.

Goats, boys – 1, Curtis Kayser. 2, Austin Herrera. 3, Taylor Urbach.

Goats, girls – 1, Makenly Davis. 2, Kaitln Meek. 3, Kaycee Rogers. 4, Cassie Kayser.

Breakaway, boys – 1, Miles Barry. 2, Taylor Bloxham. 3, Lance Mills.

Breakaway, girls – 1, Mackenzie Marker. 2, Kaitln Meek. 3, Abbi Popelier. 4, Krista Marchand.

Ribbon roping – 1, Caleb Berquist and Mackenzie Marker. 2, Chantz Popelier and Abbi Popelier.

High school results

Saturday

Saddle bronc – 1, Jake Davis.

Barrels – 1, Peyton Rose. 2, Gracie Wiersma. 3, Trey Tucker. 4, Karlie Scelzi.

Jackpot barrels – 1D, Gracie Wiersma. 2D, Taylor Turner. 3D, Kaelyn Marchand. 4D, Bailey Natchigal.

Bulls – 1, Wyatt Covington.

Steer wrestling – 1, Baley Westberg. 2, Chance Stucker. 3, Sam Monds.

Goats – 1, Savannah Bolich. 2, Trey Tucker. 3, Lauren Leyva. 4, Anna Barker.

Tiedown – 1, Cooper Mills. 2, Connor Rexin. 3, Casey Hale. 4, Jacob Bush.

Breakaway – 1, Savannah Bolich. 2, Emilia Johnson. 3, Mattie Jo Johnson. 4, Josey Shannon.

Team roping – 1, Cody Coen and Jacob Bush. 2, Phillip Williams and Oliver Williams. 3, Luke Gunderson and Peter Gunderson. 4, Logan Siebert and Savannah Bolich.

Poles – 1, Gracie Wiersma. 2, Ally Billings. 3, Cayden Diefenbach. 4, Bobbie Lynn Correa.

Jackpot poles – 1D, Gracie Wiersma. 2D, Anna Barker. 3D, Samantha Ryan. 4D, Schelby White.

Sunday

Bareback – 1, Jake Davis.

Barrels – 1, Taylor Eng. 2, Shayla Currin. 3, Karli Scelzi. 4, Natalie Bartlett.

Jackpot barrels – 1D, Taylor Eng. 2D, Alex Dimke. 3D, Kaelyn Marchand. 4D, Kelsey Kane.

Steer wrestling – 1, J.T. Garland. 2, Baley Westberg. 3, Royce Murrow.

Goats – 1, Lauren Leyva. 2, Savannah Bolich. 3, Mattie Jo Johnson. 4, Madison Brown.

Tiedown – 1, J.T. Garland. 2, Jhett Hale. 3, Cooper Mills. 4, Jake Warren.

Poles – 1, Shayla Currin. 2, Alex Dimke. 3, Cayden Diefenbach. 4, Samantha Ryan.

Breakaway – 1, Tommi Sue Swannack. 2, Abbie Ferguson. 3, Taylor Turner. 4, Madison Brown.

Team roping – 1, Royce Murrow and Connor Rexin. 2, Grant Rogers and Bailey Natchigal. 3, Phillip Williams and Oliver Williams. 4, Collin Starks and Hunter Brady.

Jackpot poles – 1D, Shayla Currin. 2D, Cayden Diefenbach. 3D, Bobbie Lynn Correa. 4, Bailey Natchigal.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment