REPUBLIC — Here are the open adult results from the Ferry County Fair:

Stephanie Alcock – sewing, reserve grand champion.

Sol Alhstraum – dried fruits, veggies, leathers and jerky, reserve grand champion.

Henry Anderson – crafts, best of show; and metals, glass and ceramics crafts, grand champion.

Oly Anderson – drawing, reserve grand champion; and sculptures and metal work, grand champion.

Quinell Anderson – rugs, grand champion.

Diane Baldwin – afghans, reserve grand champion; crochet, grand champion; and fancy work, reserve grand champion.

Sarah Bird – farm and home crops, reserve grand champion.

Sylvia Craw – crochet, reserve grand champion.

Ken Doekoogen – general crafts, reserve grand champion.

Sarah Bradburn – natural material crafts, reserve grand champion; granola, grand champion; and individual quilts, reserve grand champion.

Barb Bradshaw – afghans, grand champion; and hand knitted, grand champion.

Dianne Bremner – floriculture, best of show; best dahlia of 2014.

Micha Brisbane – leather crafts, grand champion.

Nancy Burbank – painting other surfaces, reserve grand champion.

Gloria Butler – potted plants, grand champion.

Pat Crandall – collection, grand champion; general crafts, grand champion; holiday article, grand champion; and recycle, first place.

James Cronrath – film-.35 etc., grand champion; digital, reserve grand champion.

Marianne Davis – drawing, grand champion; painting other surfaces, grand champion.

Alexandria Desautel – Native American crafts, reserve grand champion.

Rhonda Eich – pickled foods, reserve grand champion.

Carol Fugitt – farm and home products, grand champion; canned fruit, grand champion; and Ball award-fruit, second place.

Jen Grey – pies whole, reserve grand champion; farm and home crops and products, best of show.

Joyce Grosche – appliqué, grand champion; small quilts, grand champion.

Aldena Grumbach – pickled foods, grand champion.

Pat Hamod – Ball award-pickles, first place.

Kathy Harcourt – vegetables, grand champion; hand felted, grand champion; and recycle, third place.

Karlene Harding – quilted misc. articles, reserve grand champion.

Diane Hewitt – sewing machine arts, grand champion.

Sandy Hilderbrant – holiday article, reserve grand champion.

Charlene Holt – Native American crafts-advanced, reserve grand champion.

Lorna Johnson – individual quilts, grand champion.

Lacie Karp – Ball award-soft-spreads, first place.

Sorrel Katich – vegetables, reserve grand champion.

Cynthia Kidwell – picture story, grand champion and reserve grand champion.

Marty King – jams and jellies, grand champion.

Jenny Konz – fresh herbs, reserve grand champion.

Cathy Corelek – appliqué, reserve grand champion; small quilts, reserve grand champion.

Amanda LaDue – sewing, grand champion.

Del Lehmen – woodworking award.

Jeannie Lindsey – potted plants, reserve grand champion.

Margo Locke – cut flowers, grand champion and reserve grand champion; roses, reserve grand champion, dried fruits, veggies, leathers and jerky, grand champion; garden and horticulture, best of show; fresh herbs, grand champion; and fruits, reserve grand champion.

Kathleen Luce – canned meats, vegetables, etc., grand champion.

Jim Lundgren – farm and home crops, grand champion; recycle, second place.

Kathy Marta – dog obedience, grand champion; light horse-open halter, overall grand champion.

June Merchant – natural material crafts, grand champion; pies whole, grand champion; and baked apple award.

Rebecca Metcalf – photography, best of show; digital, grand champion.

Morgan Miller – light horse-open halter, overall reserve grand champion.

Nancy Morris – quilted misc. articles, grand champion.

Marlene Oddie – Washington State Quilter’s award, first and second place.

Auriel Olson – draft horse-open halter, grand champion.

Nancy Orozco – painting, reserve grand champion.

Marge Parkhill – cakes, grand champion; rugs, reserve grand champion.

Chelsea Perkins – cookies and donuts, grand champion.

Teri Perkins – hand spinning, grand champion and reserve grand champion; hand weaving, grand champion and reserve grand champion.

Pieces n’ Pals Quilt Guild – group quilts, grand champion.

Gloria Pond – yeast breads and rolls, reserve grand champion; Washington Wheat Growers award, second place.

Linda Roberts – group quilts, reserve grand champion.

Rae Salkeld – quilts, best of show and Ann Westlake Quilt Creative Award.

Karen Sanderlin – metals, glass and ceramics crafts, reserve grand champion.

Marty Schwartz – computer generated arts, grand champion.

Francesca Seymour – squash, melon, pumpkins and gourds, grand champion.

Danielle Starr – food preparation, best of show; quick breads and rolls, grand champion.

Leslie Stotts – food preservation, best of show.

Linda Thiele – arts, best of show; painting, grand champion.

Heather Thompson – Ball award-pickles, second place.

Leslie Tietsort – roses, grand champion; floral arrangement, reserve grand champion; and best rose of 2014.

Trudi Tonasket – Native American Crafts, grand champion; Native American crafts advanced, grand champion; candy, grand champion; cooking and donuts, reserve grand champion; quick breads and rolls, reserve grand champion; yeast breads and rolls, grand champion; Washington Wheat Growers award, first place; Red Star Yeast award; jams and jellies, reserve grand champion; and Ball award-fruit, first place.

Arlene Vanoli – dried herbs, grand champion.

Lance Van Wyk – machine baked goods, grand champion.

Kara Walsh – fruits, grand champion; best tomato of 2014; and Washington State Quilter’s award, third place.

Cindy Walton – sewing machine arts, reserve grand champion.

Carla Walton – hand knitted, reserve grand champion.

Twinflower Wilkie – squash, melon, pumpkin and gourds, reserve grand champion.

Arwen Woolley – sewing advanced, grand champion and reserve grand champion.

Tori Wright – hand felted, reserve grand champion.

Amber Wyckoff - needlework and sewing, best of show.

Jaber Young – floral arrangement, grand champion.

Melodie Young – decorated cakes, candy, cookies, grand champion.

Margaret Zerbel – fancy work, grand champion.

Richard Zerbel – woodworking, grand champion and reserve grand champion.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.